Adventskalender lucka 3

Glad tredje advent! Dagens lucka kommer handla om att variation. Jag tror vi alla vet vad nyttigt de är med varierad träning, men såhär års är det inte alltid de enklaste. Underlaget kan gå från fantastiskt till helt värdelöst på 2 timmar och julstök och annat gör att tiden och motivationen för att hitta nya övningar inte alltid räcker till.

Jag tänker ofta på ett uttryck som för mig blivit synonymt med centrerad ridning och det är “Gör det bästa med de du har just nu.” För jag är övertygad om att om vi, med välvilja och goda intuitioner, gör vårat bästa så kommer det att bli bra. Även om vi har lite ont i en höft och därför inte rör oss helt liksidigt idag, även om vi ridit “för ofta” på ridbanan sista tiden och även om vi inte hinner vara i stallet så länge som vi tänkt. Kvalitet och närvaro väger alltid tyngre än kvantitet och de lilla är bättre än inget alls.

Foto av Tahir Osman pu00e5 Pexels.com

Och jag tror att vi lätt fastnar i en känsla av otillräcklighet och en idé om att vi måste göra så himla mycket, men ofta är det som de kända citatet “less is more” både gällande ridning men också angående hur lägger upp träningen. Det jag vill komma fram till är att de ofta går att variera sina träningspass mycket med väldigt små medel och våra “standard pass” som utgångspunkt.

Det kan till exempel vara att du rider samma övning som du brukar, vi tar serpentin-bågar över ridbanan som exempel, men istället för att “bara” rida vanliga serpentiner så lägger du in 3 halter på varje raksträcka. Eller en båge i skritt, nästa i trav och den sista i skritt eller galopp. Du kan också göra en volt i alla eller på vissa bågar. Ja ni förstår hur jag menar. En annan sak man kan göra som jag tycker kan “liva upp” ett oinspirerat pass och locka fram inspiration är att rida med en “regel” om att någonting nytt måste hända var sjätte steg. Dvs, rider du 6 steg i trav på spåret måste du sen rakrikta, göra en vändning, byta gångart eller påbörja en volt. De brukar göra att båda hästar och ryttare blir lite mer på alerten. Det sista exemplet lämpar sig även fantastiskt bra att göra på uteritten.

//Madde